Jak pečovat o obuv
02.09.2022Prevence je základ
Než poprvé vyrazíte ven v nových kožených botách, věnujte jim trochu péče.
- Nejprve obuv očistěte čisticí pěnou nebo vlhkým hadříkem a nechte oschnout.
- O výživu materiálu i lesk se postarají speciální krémy a vosky. Nanášejte je houbičkou či jemným bavlněným hadříkem a pečlivě rozetřete.
- Jako poslední krok naneste impregnaci ve spreji ze vzdálenosti 15-20 cm.
U prvního použití krému doporučujeme proceduru až třikrát zopakovat. Péče o boty před první vycházkou zajistí lepší odolnost proti vodě i nečistotám, a také významně prodlouží jejich životnost.
U obuvi z broušené kůže vybírejte speciální přípravky pro ni určené. Nikdy nepoužívejte krémy, mohli byste kůži nenávratně poškodit.
Pro všechny druhy kůže je určena impregnace ve spreji. Zabrání pronikání vody i usazování nečistot. Každá další údržba či čistění pak budou jednodušší.
Nezapomeňte, že kůže stále pracuje. Nestačí je ošetřit pouze jednou.
Obuv po každém nošení nechejte důkladně vyschnout. Zabráníte množení bakterií.
Opakování impregnace zajistí sucho
I když obuv čeká v botníku na novou sezónu, tak stárne. Kůže pomalu vysychá, impregnace se odpařuje. Proto je nutné impregnaci čas od času zopakovat. Impregnujte pokaždé, když vám přijde, že povrch boty začíná nasakovat kapičky vody. Výrobci impregnačních prostředků udávají, že kapalná impregnace by se měla opakovat každých 14 dní. U voskových a pastových impregnací stačí nová aplikace jednou za 6 týdnů.
Mokré boty sušte pozvolna
Dojde-li k promočení celé obuvi je třeba, obuv sušit pozvolna, ideálně na napínácích k tomu určených alespoň tři dny. Nikdy nedávejte koženou obuv sušit na radiátor, může popraskat. Zcela suchou obuv pak natřete ošetřujícím krémem a znovu naimpregnujte.
Není kůže jako kůže
Při péči o koženou obuv berte v potaz, o jaký druh kůže se jedná. Jiný přístup vyžaduje hladká přírodní useň a jiný broušená kůže typu nubuk či velur (semiš).
Hladká useň
- Nečistot se zbavíte pomocí kartáčku či vlhkého měkkého hadříku.
- Obuv poté vysušte.
- Pro oživení barev použijte emulzi na hladkou kůži v barvě obuvi či bezbarvou.
- Useň rozhodně není voděodolná. Pro zajištění voděodolnosti použijte impregnaci.
Nubuk
Nubuk je kůže broušená po líci, kde je povrch jemně chlupatý a příjemný na dotek.
- Pravidelně čistěte pryžovým kartáčem, který povrch více zdrsní.
- Na suché, čisté boty naneste impregnaci na vlasovou useň, botě zajistíte voděodolnost.
- Nikdy nekrémujte, kůži byste nenávratně poškodili.
- Semiš ani nubuk nekrémujte! Impregnace je naopak důležitá, protože posílí vodoodpudivost i odolnost proti špíně.
Velur = semiš
Velur je kůže, která je, na rozdíl od nubuku, broušená po rubu, povrch jemně chlupatý. V běžné mluvě je označován také jako semiš.
- Pravidelně čistěte pryžovým kartáčem, který povrch více zdrsní.
- Na suché, čisté boty naneste impregnaci na vlasovou useň, botě zajistíte voděodolnost.
- Nikdy nekrémujte, kůži byste nenávratně poškodili.
Textil
Textilní boty čistěte za sucha kartáčkem. Na větší nečistoty použijte navlhčený hadřík. Rozhodně boty neperte. Mastné skvrny odstraňte čističem na textil. Boty ošetřete impregnací na textil.
Boty s membránou
Boty s voděodolnou membránou otřete vlhkým hadříkem nebo kartáčkem. Nechte je vyschnout a teprve pak naneste impregnaci.
Gumičková obuv
Gumičkovou obuv lze prát v pračce na 30 °C, nesušit v sušičce ani nedávat rychle uschnout na radiátor nebo jakýkoliv přímý zdroj tepla, jen nechat pozvolna uschnout na vzduchu.
Softshell
Softshellový materiál impregnujte speciální impregnací vhodnou na softshell nebo univerzální impregnací ve spreji. Obuv je třeba z dostatečné vzdálenosti nastříkat na suchou softshellovou botu a nechat dokonale zaschnout. Tento postup opakujte 2-3x. Schnutí by mělo probíhat na stinném a suchém místě. Při velké zátěži je dobré impregnovat softshellovou obuv pravidelně, aby vydržela dešťovou či sněhovou zátěž.